Tam Çavdar Ekmeğinin Faydaları Nelerdir? - Yayınlar
6 Aralık 2021 Pazartesi
Özellikle ülkemizde tahıl tüketiminin başında, ekmek tüketimi gelmektedir ve günlük olarak ihtiyaç duyulan enerjinin %50’si ekmek ve tahıl ürünlerinden, özellikle de buğdaydan karşılanmaktadır.
Tam Çavdar Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?
Özellikle ülkemizde tahıl tüketiminin başında, ekmek tüketimi gelmektedir ve günlük olarak ihtiyaç duyulan enerjinin %50’si ekmek ve tahıl ürünlerinden, özellikle de buğdaydan karşılanmaktadır. Besleyici değeri oldukça yüksek olan buğdayın, öğütülme sırasında kepek ve öz kısmının ayrılması besin değerinde önemli kayıplar oluşmasına sebep olmaktadır.

Gerçekleştirilen epidemiyolojik ve klinik çalışmalar sonucunda, tam tahıl tüketimi ile kardiyovasküler hastalıklar, kanser, tip 2 diyabet ve obezite gibi pek çok kronik hastalık riski arasında ters orantılı bir ilişki gözlemlenmektedir. Bu bakımdan beyaz un tüketimindense, kepekli un ya da tam tahıl ürünlerinin tüketilmesi hem besin değeri hem sağlık açısından daha faydalıdır.

Tahıl, bazı bitkilerin tohumudur. Tahıl grubu olarak; buğday, pirinç, mısır, çavdar, yulaf, arpa, darı gibi tohumlar sayılabilmektedir. Çavdar, özellikle yeni yeni vücut için önemi fark edilmekte olan bir tahıl kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tam çavdar ekmeği, çavdar tahılı unu ile yapılan bir ekmek türüdür. Tam çavdar ekmeğinin temel özelliği, bol life sahip olması ve kalori barındırmamasıdır. Doğal bir lif kaynağı olması ve kalori barındırmaması bakımından, çeşitli sebeplerle sağlık sorunları yaşayan ya da kilo problemi olan kişiler için tüketilmesi önerilen ideal bir ekmek türüdür.

Tam çavdar ekmeği, çavdar lif, potasyum, magnezyum, mangan, kalsiyum, protein, demir, fosfor, B1 vitamini, tiamin, folik asit, niasin ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Sağlık Açısından Tam Çavdar Ekmeğinin Yararları
Vücuttaki Kilo Dengesini Sağlar
Tam çavdar ekmeği, temel olarak vücuttaki yağ dengesini koruyarak, kilo dengesini sağlamaktadır.
Aslında vücudun sahip olduğu temel bir kilo ve yağ dengesi bulunmaktadır. Ancak yanlış ve sağlıksız beslenme sonucunda bu dengede bozulmalar meydana gelmekte ve vücutta yağ birikimi, dolayısıyla kilo alınması durumu ortaya çıkmaktadır.
Tam çavdar ekmeği, vücut içerisindeki yağların, karın bölgesine yayılmasını ve birikmesini de önlemektedir.

Açlık Hissinin Azalması ve Gecikmesini Sağlar
Tam çavdar ekmeği, doğal olarak çavdar lif kaynağıdır. Lifler, vücutta tokluk hissi oluşturmakta ve bunu tamamen vücut doğal dengesine göre gerçekleştirmektedir.
Sağlıklı bir şekilde üretilmiş olan doğal çavdar ekmeği, vücudun doğal dengesini sağlayarak, sağlıksız şekilde sıklıkla acıkma hissini ortadan kaldırmaktadır.

Kan Şekerini Düzenler
Tam çavdar ekmeği, içerdiği zengin bitki lifleri aracılığıyla, vücudun kan dolaşımı dengesini sağlamaktadır.

Tam çavdar ekmeği vücutta salgılanan insülin hormonunun, vücuttaki şeker düzeyini koruyabilmesine yardımcı olmaktadır. Temel vücut dengesinin sağlanması ve korunması etkisine sahip olan tam çavdar ekmeği, kan dolaşımını dengeleyerek özellikle şeker hastaları için önem taşıyan etkiler oluşturmaktadır.

Kolesterol Dengesini Sağlar
Kolesterol dengesi, vücutta faaliyet gösteren iyi ve kötü kolesterollerin miktarlarının dengelenmesi temeline dayanmaktadır. İyi kolesterol seviyesinin, kötü kolesterol seviyesinden fazla olması, kan dolaşımının sağlıklı şekilde gerçekleştirilebilmesi için hayati bir öneme sahiptir.

Tam çavdar ekmeği, vücuttaki iyi ve kötü kolesterol miktarının dengelenmesine olumlu ve önemli etkiler sağlamakta, böylece vücuttaki genel kolesterol dengesini oluşturmaktadır.

Çeşitli Hastalıkların Oluşma Riskine Etki Eder
Tam çavdar ekmeği, özellikle kadınlarda sıklıkla görülen meme kanserine sebep olan etkenleri önleyici niteliğe sahiptir. Özellikle tam çavdar ekmeğinin içerisinde bulunan folik asit ve ligamanlar meme kanseri oluşumuna sebep olan faktörleri önleyici etki oluşturmaktadır.

Tam çavdar ekmeği, vücuttaki kolesterol dengesini sağlaması ve kan dolaşımını düzenlemesi sebebiyle, aslında birçok kalp damar hastalıklarının temelinde bulunan sebepleri ortadan kaldırmış olmaktadır. Vücutta kötü kolesterol seviyesinin artması ve dolayısıyla iyi kolesterol seviyesinin azalması, kalp ve damar hastalıklarının oluşumunda önemli etkilere sahiptir. Ayrıca, damar sertliğini önleyerek kanın damarlarda daha rahat dolaşabilmesini sağlamaktadır. Tam çavdar ekmeği, vücuttaki kolesterol dengesini sağlayarak ve kan dolaşımını sağlıklı hale getirerek, kalp damar hastalıklarının ortaya çıkması riskini azaltmaktadır.

Tam çavdar ekmeği, sağlıklı bir vücut işleyişi doğrultusunda, safra kesesi oluşumunu önlemektedir. Bağırsak işleyişine de olumlu etkileri bulunan tam çavdar ekmeği, bağırsaktaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.
Yıllık Üretim Yıllık Üretim 675000 TON 2020 cari yılı itibariyle firmamız; günlük 1850 ton, yıllık ise 675.000 ton buğday öğütme kapasitesine sahiptir. 
İhracat Kapasitesi İhracat Kapasitesi 4 KITA Kurulduğu günden bugüne sorunsuz bir şekilde dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaktayız.
Kalite Sertifikası Kalite Sertifikası 6 BELGE 1976'dan beri tecrübesi, izin belgeleri, ödülleri ve sertifikalarıyla Osmanlı Un her zaman yanınızda!
Kalite ve Deneyim Kalite ve Deneyim 1976 'DAN BERİ Gelişmeleri yakından takip etmekte, imkanlar elverdiği ölçüde gerek teknolojik ve de gerek yapısal olarak kendini sürekli geliştirmektedir.
Osmanlı Un